Hedehusene

Gymnastik Forening

Baggrundsbillede

HGF - Juniordrenge

Målgruppe:
Drenge i alderen 13 - 17 år

Tid:
Tirsdag kl. 18.30 - 20.30
Torsdag kl. 18.00 - 20.00
Lørdag kl. 12.00 - 14.00
Sted: Springcenter Nærheden

Pris: 1.700 kr.

Vi bygger videre på drnegenes gymnastiske kompetencer indenfor spring og rytmik. Vores mål er at så mange gymnaster som muligt deltager i TeamGym konkurrencerne.

I foråret tager vi til GymDanmarks Nationale teamgymkonkurrencer som består af regionsmesterskab og DM af 2 omgange. Her er der tale om at stille de bedste hold muligt og levere en præstation holdet kan være stolt af. I løbet af foråret tager teamgym holdene også til opvisning ved forårsdagene i Roskilde, lokalopvisninger i HGF/TGF og sommer opvisning ved Vigen i Roskilde.

Foreningen til byder mulighed for at tilkøbe træningstøj og træniningsdragt.

Når holdet er ude og representerer holdet skal gymnasterne være iført forenings tøj, med logo og navn

Intruktør

HGF - Rytmetræner

Cecilie Eschricht

Cecilie@hedehusenegf.dk

HGF - Rytmetræner

Camilla Wong

Camilla@hedehusenegf.dk

HGF

Lasse Holmgaard

Lasse@hedehusenegf.dk

HGF

Andreas Kjeldsen

Andreas@hedehusenegf.dk

TGF

Niels Holm

Niels@tgf.dk

TGF

Jacob Teildorf

Jacob@tgf.dk